Lyngdorf TDAI 3400

Lyngdorf TDAI 3400 digitálny integrovaný zosilňovač

Značka Lyngdorf je jedným z viacerých úspešných projektov dánskeho podnikateľa a dlhoročného hifistu Petra Lyngdorfa, ktorý iba par týždňov po ukončení strednej školy začal podnikať v oblasti predaja hifi zariadení a neskôr sa stal aj ich výrobcom. Medzi jeho úspechy patrí napríklad značka reprosústav Dali, alebo technologická spoločnosť Purifi. Ako dlhoročný predajca hifi techniky mal vždy problém s tým, že jeho produkty zneli u zákazníkov inak ako v poriadnom hifi štúdiu s akustickými úpravami. Rýchlo si uvedomil, že podstatnou časťou kvality výsledného zvuku sú akustické vlastnosti miestnosti. Tieto zistenia ho napokon doviedli ku rozhodnutiu investovať značnú časť svojich finančných prostriedkov do vývoja digitálnej korekcie akustických nedokonalostí miestnosti. Výsledkom investície a dlhoročnej práce je systém s názvom Room Perfect, ktorý je v podstate hlavným produktom spoločností Lyngdorf Audio a Steinway Lyngdorf. Okolo tohto systému je potom vytvorený potrebný hardware v podobe digitálnych procesorov, zosilňovačov a viacerých typov reprosústav.

Dalo by sa povedať, že celé dianie sa odohráva v len rámci digitálnych technológií. Tie Peter Lyngdorf využil k dosiahnutiu výsledkov, ktoré prinášajú kvalitný zvuk aj do bežného obytného priestoru, kde sú podmienky interiéru z praktických ale aj estetických dôvodov často vopred dané a nie je možné ich naplno prispôsobiť potrebám reprodukcie.

Jedným z TOP produktov firmy je aj integrovaný plne digitálny zosilňovač TDAI 3400, ktorý Vám priblížim podrobnejšie.

Hneď na začiatku si treba ozrejmiť, čo sa rozumie pod pojmom plne digitálny zosilňovač. Zjednodušene povedané to znamená, že sa v ňom neprevádza digitálny signál do analógu tak ako to robí väčšina bežných digitálnych zosilňovačov. V prípade TDAI 3400 signál ostáva digitálny a z PCM sa mení priamo na PWM moduláciu, ktorá je následne zosilňovaná koncovým výkonovým stupňom. Hlasitosť je regulovaná zväčšovaním alebo zmenšovaním výkonu koncového stupňa, čo je ďalšia z neobvyklých metód. 

Poznámka autora: V štandardných, takzvaných digitálnych zosilňovačoch, sa digitálny signál prevádza najskôr v DAC na analógový a ten následne putuje do zosilňovacej časti, ktorá pracuje v triede D. Regulácia hlasitosti je väčšinou riešená v predzosilňovacej časti a koncový stupeň je stále na výkonovom maxime.

Čo všetko tým užívateľ získava? V prípade, ak je našim zdrojom streamovaná hudba, zvuk z TV, alebo digitálny signál z CD mechaniky, vyhne sa akejkoľvek konverzii na analógový signál. Ten vznikne vlastne až úplne na konci audio reťazca na svorkách reprosústav, ktoré sú pripojene k filtrácii vysokofrekvenčnej zložky v rámci PWM signálu. Tento spôsob umožňuje predchádzať rôznym deformáciám signálu a zároveň dosiahnuť vynikajúce parametre odstupu signál/šum. Taktiež regulácia hlasitosti pomocou zmeny výkonu koncového stupňa zabezpečuje, že zosilňovač nikdy nešumí ani v tichých pasážach a ani pri najvyššej hlasitosti. Základnou filozofiou Lyngdorfu je udržať signál v digitálnej forme čo najdlhší úsek zosilňovacieho procesu, zároveň využívať pokročilé digitálne algoritmy na digitálnu korekciu akustických nedokonalostí posluchového priestoru a manažovať basovú zložku pri zosúladení subwoofera a reprosústav. Týmto spôsobom sa dosahuje najlepší možný zvukový zážitok s použitím konkrétnych reprosústav a ostatných súčasti systému v konkrétnej miestnosti.

TDAI 3400 teda ponúka všetko v jednom – obsahuje streamer, zosilňovač a samozrejme Room Perfect systém. Streamovanie je možné pomocou Tidal connect, Spotify connect, Airplay2, Roon, alebo priamo z úložiska. Zosilňovač obsahuje taktiež celý rad digitálnych aj analógových vstupov, v základnej výbave je aj výstup XLR, analógové vstupy sú iba RCA. Výbavu je možné ďalej rozširovať prostredníctvom doplňujúcich zásuvných modulov. V portfóliu je napríklad HDMI modul pre prepojenie s TV, alebo kvalitný high end analógový XLR/RCA vstup pre pripojenie gramofónu. Treba podotknúť, že základné, fabricky osadené analógové vstupy aj výstupy musia prechádzať cez bežné A/D resp. D/A prevodníky a tým sa degradujú výhody plne digitálneho zosilňovača. Ideálne je ostať pri použití digitálnych zdrojov signálu a taktiež ak je potreba ísť signálom zo zosilňovača von, tak iba digitálne. Analógové vstupy a výstupy sú teda viac menej chápané hlavne ako nadstavba pre praktické využitie a nie je na ne sústredená pozornosť v rámci najvyššej kvality zvuku zariadenia. Ak je potrebné pripojiť gramofón, je možné použiť už spomenutý doplňujúci zásuvný modul kvalitných analógových vstupov, ktorý obsahuje aj pokročilý A/D prevodník.

Zosilňovač s výkonom 200 Watt do 8 Ohmov a 400 Watt do 4 Ohmov na kanál už utiahne aj komplikovanejšie a objemnejšie reprosústavy. V prípade potreby vyššieho výkonu je možné pridanie koncových stupňov SDA 2400, to však vo väčšine prípadov podľa môjho názoru nebude potrebné a výkonu bude dostatok. Produkt sa dodáva spolu s mikrofónom a statívom pre systém Room Perfect, všetko je teda okamžite pripravené na meranie a nie je potrebné nič prácne zháňať a dopĺňať, koniec koncov to je aj hlavná podstata filozofie Lyngdorfu. V tejto spoločnosti sa pozerajú na hifi techniku odlišným spôsobom a podobne vnímajú aj svojich zákazníkov. Tí sa popri svojom pracovnom a spoločenskom vyťažení nebudú zaoberať audiofilským ladením svojej obývacej haly a reprosústav do rovnostranného trojuholníka a podobne – to za nich pohodlne a samostatne vykoná RoomPerfect systém. Áno, možno si väčšina hifistických puristov povie, že digitál nie je nič pre nich, avšak ja sa snažím si zachovať otvorenú myseľ a s odstupom času musím priznať že som učinil dobre – pozitívne výsledky korekcie ma veľmi príjemne prekvapili. Je mi taktiež nadmieru sympatická filozofia Lyngdorfu, ktorá sa snaží priniesť vysoko kvalitný hifi zvuk do bežných interiérov s citom pre dizajn a pre voľnejšie možnosti umiestnenia reprosústav v rámci jeho priestoru.

RoomPerfect

Nameranie a nastavenie systému je úplne jednoduché. Najskôr sa nameria hlavná posluchová pozícia a následne niekoľko náhodných, ideálne nesymetricky umiestnených bodov v rámci miestnosti a aj v rôznych výškach. U mňa doma stačilo namerať 5 až 6 bodov na to, aby RoomPerfect spoznal vlastnosti miestnosti na 95%. Meranie každého bodu zahŕňa basový signál z ľavej a potom z pravej reprosústavy a následne výškový signál z ľavej a následne z pravej reprosústavy. Žiadna veda, veľmi pohodlné. Čim je v miestnosti zaručenejšie tiché pozadie bez rušenia, tým je proces rýchlejší, v prípade ak sú prítomne v miestnosti nejaké ruchy z okolia, proces sa predlžuje. Po nameraní vzniknú dve prednastavenia, jeden s názvom Focus pre počúvanie v hlavnej posluchovej pozícii a druhý s názvom Global pre voľnejšie počúvanie v rámci širšieho priestoru.

TDAI 3400 som testoval s reprosústavami Raidho X1T, ako zdroj signálu bol použitý Roon s Tidal a s vlastnou knižnicou skladieb vo formáte FLAC. Počúvanie som realizoval v akusticky neošetrenej, bežnej obývacej miestnosti o rozlohe približne 25 metrov štvorcových.

Počúvanie

Zvukový charakter zosilňovača TDAI 3400 pripomína situáciu, kedy vo svete obrazu prejdete z rozlíšenia HD Ready na rozlíšenie 4K. Najskôr som zosilňovač počúval bez použitia systému RoomPerfect. Od Lyngdorfu nečakajte žiadnu prijemnú, alebo uhladenú tonalitu tranzistorových či elektrónkových zosilňovačov. Jedná sa o digitálny zosilňovač a výsledný zvukový dojem je teda veľmi technický. Bas je relatívne rýchly a presný, zvuk je vyrovnaný a pôsobí vcelku neutrálne. Po aplikácii RoomPerfect sa však začínajú diať zázraky. Vynikajúco vyladený bas po korekcii ide poriadne hlboko a je až neuveriteľné, koľko ho dokážu zahrať aj relatívne malé stojanové Raidho X1T, podľa technických parametrov výrobcu začínajúce na 70 Hz. Zosilňovač „cvičí“ s Raidho bez zaváhania, zvuk je pri každej hlasitosti čistý, dokonale presný, jemných detailov a rozlíšenia je na rozdávanie, jednoduchá zostava malých reprosústav a tohto digitálneho zosilňovača prináša obrovské množstvo pridanej hodnoty. Skrátka: „Hrá to ako z Praku!“ Zvuk sa po spustení RoomPerfect dá perfektne do poriadku, vokál sa vyčistí a skonkrétni, bas nadobudne presnosť a ide oveľa hlbšie. Úprimne, človeku sa už ani nechce vrátiť späť – s akustickou korekciou je totiž zvuk veľmi návykový a vťahujúci. A čo viac, systém sa správa vyladene aj na rozličných hudobných žánroch a nie je problém prechádzať z jazzu do popových aktualít ci elektronickej hudby. Klasika je pre mňa najväčším prekvapením, scéna má rozmer, rýchlosť a parádnu čistotu. Táto zostava ponúka bez pochýb skutočný high end zvukový zážitok s brilantnou kontrolou, čistotou a výborným rozlíšením. Jedinou slabinou môže byť pre niekoho „digitálny“ prejav pri reprodukcii ľudského hlasu – pri niektorých špecifických skladbách, je miestami občas prejav príliš suchý a absentuje príjemná uhladenosť. Prejavuje sa to napríklad pri Patrici Barber alebo Diane Krall , ktorých nahrávky občas prekypujú týmto neduhom a sykavky vokálov sú miestami až príliš výrazné. Systém RoomPerfect vokál definuje rozhodne prirodzenejšie! Je to akoby ho vytiahol z hmly a pekne vyčistil, nepridáva však žiadnu farbu a nezmení neutrálny a technický charakter prednesu. V tomto smere sa Lyngdorf na nič nehrá a prináša v skutku čistú a technicky presnú amplifikáciu.

Test s Octave V110 SE

Bol som zvedavý, čo nastane pri použití iného koncového stupňa a tak som digitálny výstup z Lyngdorf TDAI 3400 prehnal cez DAC Hifiman EF600 a následne pustil do zosilňovača Octave V110 SE. Tak ako som očakával, tonalita vokálov sa zmenila, hlas sa preniesol v priestore viac pred reprosústavy a farba celkového prejavu sa zjemnila a spríjemnila. Detaily sa stali menej technické a viacej lahodné. Korekcia akustiky funguje aj týmto spôsobom, čo som si vyskúšal porovnaním zvuku bez a so zapnutým RoomPerfect, avšak rozdiel nie je až taký dramatický. V takomto zapojení je z Lyngdorfu vlastne iba streamer s procesorom a signál putuje do iného zosilňovača. Čo je však neporovnateľne horšie je rýchlosť a presnosť basu. Tá sa v tomto reťazci stráca a tým sa mení aj celý zvukový prejav. Charakter je síce veľmi príjemný, ale stráca sa impresívny zážitok z technických zázrakov, ako tomu je pri použití koncového stupňa v Lyngdorf TDAI 3400. Navyše takýto reťazec sa výrazne predražuje.

Zhrnutie

TDAI 3400 ponúka podľa mňa bezkonkurenčné riešenie „all in one“. Predstavuje streamer, výkonný zosilňovač a procesor pre akustickú korekciu v jednom. Systém RoomPerfect funguje celkom inak ako ostatné podobné systémy a je to počuť hneď od prvých tónov prvej skladby. Zásadné zlepšenie v oblasti reprodukcie basu a aj celkového vyčistenia a utriedenia aj ostatných pásiem bolo okamžité a do uší bijúce! Skrátka taký veľký digitálny zázrak! Za nie veľmi vysokú cenu dostáva poslucháč vedu a techniku, aká sa používa v profesionálnych systémoch Steinway Lyngdorf a tie sa už pohybujú v desiatkach až stovkách tisícov eur. 

Myslím si, že Lyngdorf so systémom RoomPerfect vytiahne z mnohých hifi reprosústav absolútne maximum a odhalí ich skrytý potenciál. Eliminuje taktiež fatálne akustické problémy, ktoré mnohí z nás doma majú a zosilňuje signál s brilantnou presnosťou a s perfektnými technickými parametrami.

Praktické poznatky a odporúčanie:

– streamer hrá lepšie cez Roon

– Roon prehráva Tidal lepšie ako cez Tidal connect.

– Zosilňovač má niekoľko ekvalizácií vo forme prednastavených kriviek, Voicing pre zvýraznenie basov, výšok a podobne (počas testu som ich nepoužíval)

– Analógový výstup je degradovaný obyčajným bežným DA prevodníkom na výstupe, lepšie je pri takomto zapojení použiť digitálny výstup a externý DAC.

– Zosilňovač neodporúčame pre poslucháčov s prioritným zameraním na gramofón a analóg. Ak si však chcete kvalitne pripojiť gramofón k tomuto zosilňovaču, je možné doplniť kvalitný analógový vstup vo forme modulov, ktoré sa vkladajú zo zadnej strany zariadenia.

– Zosilňovač odporúčame poslucháčom, ktorí majú bežný, alebo moderný, akusticky neošetrený interiér. Preferujú digitálne zdroje hudby, akými sú na príklad streamovacie hudobné služby, Tidal, Spotify a podobne.

– Zosilňovač je výborný v prípadoch, keď je potrebné použitie nástenných reprosústav. Takéto typy má značka Lyngdorf vo svojom portfóliu a zosilňovač má prednastavené nastavenia podľa modelu reprosústav, čím je možné ich dokonalé zladenie so subwooferom.

– Odporúčame si zaradenie od predajcu zapožičať a vyskúšať vo vlastnom priestore, zvlášť systém Room Perfect.

Hodnotenie autora:

+ technická precíznosť

+ čistý neutrálny technický charakter

+ vysoké rozlíšenie detailov

+ Room Perfect – zázraky na počkanie

+ plne digitálna koncepcia zosilňovača bez D/A konverzie

– občasné digitálne sipenie sykaviek vokálov pri niektorých nahrávkach

– degradácia kvality zvuku pri použití základných analógových vstupov a výstupov kvôli konverzii cez bežný DAC na doske (možné vyriešiť príplatkovými zásuvnými modulmi)

Vyjadrenie predajcu / dovozcu:

www.ketos.eu

Technické parametre:

Trieda zosilňovača: Class D

Výkon zosilňovača: 2 x 400 W do 4 ohmov, 2 x 200 W do 8 ohmov

Frekvenčná odozva: 20 – 20 000 Hz

Konektivita: Wi-Fi (802.11 n/ac), Bluetooth

Podporované služby: Roon Ready, Spotify Connect, Tidal Connect, DLNA/UPnP, AirPlay 2, vTuner

Vstupy: 2 x analógový stereo RCA, 1 x vstup pre kalibračný mikrofón RoomPerfect™, 1 x phono MM vstup pre gramofón (voliteľný), 2 x analógový stereo RCA (voliteľný), 1 x symetrický XLR (voliteľný), 1 x AES-EBU, 2 x digitálny koaxiálny, 3 x digitálny optický TOSLINK, 1 x USB-A, 1 x USB-B, 1 x slot na SD kartu, 2 x HDMI 2.1 ARC/eARC (voliteľný), 1 x ethernet RJ45, 1 x RS232, 1 x trigger 3.5 mm jack, 1 x vstup napájania

Výstupy: 2 x pár repro konektorov, 1 x analógový stereo RCA, 1 x analógový symetrický XLR, 1 x 3.5 mm jack výstup pre slúchadlá, 1 x digitálny koaxiálny, 1 x HDMI 2.1 ARC/eARC (voliteľný), 1 x trigger 3.5 mm jack

Možnosti ovládania: ovládacie rozhranie na prednej časti prístroja, diaľkový ovládač (súčasťou balenia), mobilná aplikácia pre iOS a Android, webové ovládacie rozhranie, ovládanie prostredníctvom RS232

Rozmery: 450 x 105 x 360 mm (vrátane konektorov)

Hmotnosť: 8.2 kg

Pribalené príslušenstvo: mikrofón pre kalibráciu miestnosti RoomPerfect™, stojan na mikrofón, kábel s mini-jack konektorom, diaľkové ovládanie (IR / BLE)

Cena: 5.799 euro (základná verzia bez HDMI modulu a modulu XLR vstupov)

Foto: Ketos.eu, Watt-audio.sk

Súvisiaci článok