Hegel H120 – vyzretý „dospelák“

Príbeh dnes už etablovanej nórskej značky Hegel sa začal koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, keď sa študent technickej univerzity Bent Holter rozhodol zmeniť prístup k architektúre zosilňovačov a začal sa zaoberať významným potlačením skreslenia pri zachovaní vysokej kvality ostatných parametrov, akým je napríklad damping faktor. Výsledkom jeho skúmania bol základ pre súčasnú technológiu s názvom SoundEngine Technology, ktorá je aj základným pilierom úspechu zosilňovačov Hegel. S jej pomocou dokážu zosilňovače Hegel eliminovať  rôzne typy skreslení, ktoré prirodzene vznikajú v polovodičových súčiastkach a zároveň si zachovávajú vysoký damping faktor (činiteľ tlmenia) bežne nad hodnotou 2000. Svoj priekopnícky prístup k problematike výrobca ukázal taktiež pri vývoji vlastného DA prevodníka. Patentovaná technológia SynchroDAC využíva synchronizované prevzorkovanie v kombinácii s takzvaným MasterClock a sľubuje vysoké rozlíšenie a nízky jitter. Mne osobne sa páči, že výrobca všetky svoje technológie využíva aj pri najnižších radách integrovaných zosilňovačov a nehrá to na selekciu podľa cenovej úrovne. Výnimkou nie je ani nami testovaný Hegel 120 na ktorý sa teraz pozrieme bližšie.

Predstavenie

Na úvod stručné predstavenie zariadenia. Jedná sa o druhý najnižší model integrovaného zosilňovača s technológiou SoundEngine 2 a  s výkonom 2 x 75 W /8 Ohm. Výbava obsahuje DA prevodník SynchroDAC a zabudovaný streamer s podporou Roon Ready, Apple Airplay, Spotify Connect a UpnP. Tidal Connect nie je zatiaľ podporovaný. Zosilňovač obsahuje 2 x RCA a 1 x XLR analógový vstup. Z digitálnych vstupov tu nájdeme Coax, Toslink, USB a sieťový konektor pre streamovanie. Celkové spracovanie zariadenia pôsobí veľmi kvalitne – od precíznych ovládacích otočných prvkov cez čitateľný displej, pôsobivý povrch až po solídne reproduktorové terminály. Dizajn je minimalistický a funkčný, farebné prevedenie je dostupné v čiernej alebo bielej matnej.

Zostava

Na preverenie zvukovej kvality zosilňovača som použil reprosústavy Dynaudio Heritage Special a Raidho X1T. Pre porovnanie som mal k dispozícii zosilňovače YBA Passion IA350A, Electrocompaniet ECI80D, NAD C399, Lyngdorf TDAI 1120. Reproduktorové káble boli použité Cable4 Reference Speaker+ a XLO Signature a Ultra Plus. Ako externý streamer a DAC bol použitý Bluesound Node a Eversolo DMP A6 master edition. Počas testovania bol použitý napájací kábel pre zosilňovač Cable4 Reference Power+. Analógový zdroj signálu bol gramofón Rega Planar + Apheta 2 MC + Rega Aria Mk 3 (phono preamp).

Počúvanie

Zosilňovač som testoval primárne na digitálnych nahrávkach z Tidalu. Zaujímala ma totiž kvalita prednesu pri bežných podmienkach užívateľov danej kategórie zariadenia. V nahrávke “Fade Into You” od Mazzy Star necháva Hegel krásne vyniknúť vokál. Zvuk nie je na prvé počutie  významne ohurujúci, ale po pár sekundách potrebných na zorientovanie, okamžite začínam pozorovať silné stránky tejto “mašiny” – netradičným spôsobom prezentovaný lahodný uhladený prejav a prirodzenosť s nezvyčajnou čistotou. Už dlhší čas som nepočul zvuk, ktorý sa vôbec nesnaží byť invazívny, nezaoberá sa rôznymi zvýrazneniami či “zdobeným” prejavom v horných frekvenčných pásmach. Práve naopak, Hegel sa s absolútnym pokojom prezentuje sofistikovanosťou a znalé ucho okamžite pozná, že sa nejedná o žiadneho amatéra ale o vyzretého hráča v audio oblasti. V nahrávke “The Star Spangled Banner” (Live from Super Bowl LVII) v podaní od Chrisa Stapletona ma zasiahla atmosféra šíriaceho sa spevu s veľmi kvalitne podaným priestorovým vyobrazením, ktoré som si so zatvorenými očami skutočne užíval. Predo zadný priestor je ohromná dominanta tohto zosilňovača. Nie som si úplne istý s čím to súvisí, zrejme s brilantne zvládnutou minimalizáciou fázových chýb medzi stereo kanálmi, ale bola v tejto oblasti odvedená veľmi dobrá práca.

O čistote a absolútne vyzretom a prirodzenom prejave v podstate v rámci celého pásma nemôžu byť vôbec žiadne pochybnosti. Niekomu by sa mohol zdať tento zvuk málo výrazný kvôli svojej prirodzenej neutralite, ale ak ho poslucháč nechá na seba aspoň na krátku chvíľu pôsobiť, určite začne oceňovať jeho skutočnú kvalitu. Mnohé DA prevodníky a populárne streamery sú dnes ladené na „štíhly“ bas a zvýraznené vrchné pásmo. Áno, pri hľadaní rozlíšenia, detailov a drobných zvukových fragmentov je to určite nápomocné, ak ale ide o samotnú podstatu verného zobrazenia, napríklad pri reprodukcii ľudského hlasu, celkový výraz a farba takýchto komponentov býva často nerealistická a občas nepríjemná. Basovejším nástrojom zvykne chýbať telo a akási šťavnatosť. To ale nie je prípad zosilňovača Hegel, ktorý sa vôbec nebojí ukazovať bas. A ani nemusí, pretože výsledný zvukový prejav v tomto pásme je nadmieru sýty a vyvážený a najlepší výraz aký mi na jeho opis opäť napadá je – vyzretý. Spája sa v ňom prirodzenosť, neutralita, detailnosť s trojrozmerným modelovaním priestoru, aký by mu mohli závidieť zariadenia z omnoho vyšších cenových kategórii.

V skladbe “Arcoluz” od Renaud Garcia-Fons, Kiko Ruiz, Negrito Trasante, prednes strún s ľahkosťou rozkrájal vzduch medzi reprosústavami a opäť ma nadchol nie len svojou čistotou a umiestnením nástroja v priestore, ale aj svojou rýchlosťou – treba povedať že H120 má naozaj veľmi čistý a transparentný zvuk. Vyzerá to tak, že potlačenie skreslenia pomocou technológie SoundEngine je vysoko účinné aj v praxi a nie len na papieri, ako tomu občas pri niektorých čisto marketingových označeniach býva. Pre mňa osobne je H120 prekvapením a obzvlášť ak zvážim cenu produktu, kvalitu spracovania a výbavu. DA prevodník sa vôbec nenechal zahanbiť a pri testovaní pôsobil tak ako aj zosilňovač samotný a teda veľmi prirodzene a čisto, bez známok skreslenia či uchu nepohodlných digitálnych prejavov.

Na záver počúvania som si doprial po dlhšom čase aj nejaký ten analóg a zrovna album “Kind Of Blue” od Milesa Davisa (MOFI). Po testovaní s digitálom som vopred vedel, že LP bude stávka na istotu a niečo čo si už iba s radosťou vychutnám. Lahodné, uchu príjemné počúvanie. Super!

Zhrnutie

Zvuk Hegel H120 je vyrovnaný, prirodzený, lahodný a čistý, má skvelý predo zadný priestor a vynikajúcu rýchlosť prednesu s výbornou dynamikou. Zosilňovač neskrýva bas, tóny majú telo, zvukové spektrum je bohaté a to si osobne ja veľmi cením. Celkovo je H120 podľa môjho názoru nadmieru prirodzený a tak autentický ako sa len dá, nie je prvoplánovo okázalý, ale človeka zaujme práve svojou autenticitou, kvalitou a sofistikovanosťou, je to skrátka ozajstný „dospelák“. Hegel H120 zároveň ponúka aj všetky dôležité moderné technológie, čo je v spojení s kvalitou spracovania a atraktívnym dizajnom v tejto cenovej kategórii ojedinelé. Ak by zosilňovač obsahoval ešte aj Tidal Connect, tak by bol dokonalým moderným hudobným systémom so skutočne audiofilným zvukom.

.

Hodnotenie autora:

+ čistý, transparentný a prirodzený zvuk bez skreslenia

+ skvelý predo zadný priestor

+ dynamický prejav s energiou v celom frekvenčnom spektre

– veríme, že v budúcnosti bude doplnený TIDAL Connect

.

Vyjadrenie dovozcu:

V porovnaní s modelom H95 má H120 väčší výkon o 15W na kanál, tým pádom bol použitý o niečo väčší toroidný transformátor. Ďalej má oproti modelu H95 pridanú možnosť integrácie do riadiacich systémov, akým je na príklad Control4, a to prostredníctvom LAN pripojenia.

www.imageaudio.sk

.

Technické parametre:

Trieda zosilňovača: Class AB Patentovaná technológia SoundEngine

Výstupný výkon: 2 x 75 W do 8 Ω

Minimálne zaťaženie: 2 Ω

Streaming: Roon Ready, Apple AirPlay, Spotify Connect, UPnP Streaming

Integrácia: Control4 Ready

Analógové vstupy: 1 x vyvážený (XLR), 2 x nevyvážený (RCA)

Digitálne vstupy: 1 x koaxiálny (RCA), 3 x optický, 1 x USB, 1 x sieťový

Výstup na linkovej úrovni: 1 x nevyvážená premenná (RCA)

Sluchadlový výstup: áno

Frekvenčný rozsah: 5 Hz – 100 kHz

Pomer signálu k šumu: Viac ako 100 dB

Skreslenie: Menej ako 0,01% pri 50 W / 8 Ω / 1 kHz

Intermodulácia: Menej ako 0,01% (19 kHz + 20 kHz)

Tlmiaci faktor: Viac ako 2000 (hlavný výkonový stupeň)

Rozmery: 10 cm x 43 cm x 31 cm (VxŠxH), prepravná hmotnosť 12 kg

Cena: 2499 EUR

Foto: Watt-audio.sk , Hegel.com

Súvisiaci článok