Hegel H600 + Hegel Viking – 1.časť

Nebudem zakrývať, že som sa veľmi tešil na príchod nového integrovaného zosilňovača Hegel H600. Už od prvej zverejnenej fotografie na internete som si predstavoval, ako asi bude v skutočnosti vyzerať a hlavne hrať. Nakoniec som dostal možnosť zosilňovač vyskúšať aj spolu s novým modelom CD prehrávača Viking čomu som veľmi rád.  A myslím, že je úplne v poriadku, ak hneď v úvode prezradím, že obe novinky vôbec nesklamali a naopak potvrdili, že sa čakať oplatilo. Aj napriek tomu, že test oboch komponentov prebiehal súčasne, bude táto recenzia rozdelená na dve časti, teda na akýsi krátky seriál o dvoch dieloch. Zosilňovač H600 aj CD prehrávač Viking si túto moju zvýšenú pozornosť rozhodne zaslúžia.

H600 je nový gigantický najvyšší model firemného integrovaného zosilňovača a má byť teda akousi referenciou v línii integrovaných zosilňovačov Hegel. Ako všetky ostatné zosilňovače z tejto dielne, aj H600 využíva patentovanú technológiu SoundEngine, ktorá zabezpečuje nulový šum výstupného signálu ako aj ďalšie výborné parametre. Aj vďaka tomu ponúka poctivých 303 wattov do 8 ohmov a damping faktor (činiteľ tlmenia) 4000. Základná architektúra zosilňovača je koncepcie dual-mono. Okrem klasickej konektivity analógových vstupov 2x RCA a 2x XLR je vybavený aj zabudovaným streamerom (UPnP streaming, Spotify Connect, Airplay, Tidal Connect, Chromecast built-in™, Roon Ready – očakáva sa) a D/A prevodníkom z domácej dielne s technológiou MasterClock. S výškou 17.1cm, šírkou 43 cm a hmotnosťou 22kg je Hegel H600 naozaj kus poctivého železa.

Celkový dojem zo spracovania je veľmi dobrý. Predný panel je v peknom matnom povrchovom prevedení a všetky ovládacie prvky pôsobia kvalitne. Ovládanie hlasitosti a aj prepínanie vstupov funguje lahodne a ide z toho „feeling“ poctivej práce. To iste platí aj pre pekne čitateľný biely displej. Dodávaný diaľkový ovládač je z hliníka a jeho dizajn je veľmi jednoduchý a funkčný. Zariadenie celkovo pôsobí dominantne, jeho rozmery sú neprehliadnuteľné. Vzhľad aj spracovanie hodnotím kladne, dá sa povedať že je to klasický Hegel, nejedná sa o žiadne zásadné prekvapenia v rámci dizajnu. Toľko k opisu, poďme sa teraz venovať zvuku.

Zostava

Hegel H600 a Hegel Viking som počúval na zostave s reprosústavami Raidho X1T a Dynaudio Special Heritage, gramofónom Rega Planar 6 s prenoskou Rega Apheta 2 a predzosilňovačom Rega Aria MK3. Kabeláž bola komplet z najvyššej série od Cable4.

Počúvanie

Nakoľko nás v tejto časti článku zaujíma predovšetkým zvuk obvodov samotného zosilňovača, test prebehol za použitia analógového signálu z gramofónu. Popisujem teda len čisto zosilňovaciu časť, nie zabudovaný DA prevodník alebo zabudovaný streamer.

LP
Dick Hyman (Reference Recording)
From the age of swing
Them There Eyes

„Hajtka“ taktuje svižne, zvuk je jemný s citlivo podávanými detailmi. Scéna sa okamžite prejavuje hĺbkou a dáva mi možnosť sledovať dianie v priestore. “Drobno-detail” je naozaj veľmi jemný a príjemný. Saxofón má energickú dynamiku a zjavuje sa priamo v miestnosti, je silne prítomný.

Ako som už mal možnosť počuť pri nižších modeloch od značky Hegel, aj pri H600 je prejav veľmi prirodzený, transparentný a nezafarbený. Navyše má dobrý energický bas so silou a dynamikou. Svoj výkon tento zosilňovač rozhodne nezaprie. Páči sa mi, že dianie v priestorovej scéne nie je plochá stereo doska, ale ide pekne do hĺbky a poslucháč môže rozoznávať a pozorovať jednotlivé vzdialenosti a pozície nástrojov a zvukov od miesta poslucháča – celá scéna sa skrátka odohráva v 3D priestore. Oproti nižším modelom od Hegel má H600 vynikajúce vrchné pásmo, detaily naozaj vynikajú, sú perfektne znelé, so zachovaním krásnej jemnosti.

LP
Mussorgski (Eterna) stereo 8 26 449
Bilder einer Ausstelung
Eine Nacht auf dem Kahlen Berge
Promenade
1 Gnomus

Krásny hlboký zvuk „hromženia“ nástrojov prekladaný rýchlymi prechodmi dynamických pasáží sláčikov. Pohyb zvukov po celej scéne v 3D priestore vťahuje do diania a veľmi baví. Zosilňovač sa netrápi v žiadnej časti frekvenčného spektra a svoju mohutnú silu dopĺňa už spomenutým perfektným a jemným „drobno-detailom”, to všetko pri zachovaní maximálnej prirodzenosti. Celkový prejav je veľmi príjemný, nezafarbuje zvuk, pritom však nie je sterilný ani chladný. Hegel H600 si skrátka perfektne robí svoju prácu. Nezľakne sa ani najnáročnejších dynamických pasáží a zvuk sa nezačne zlievať do akéhosi ťažko čitateľného zhluku tónov. To sa však od tejto cenovej kategórie tak trochu očakávalo a ja osobne vnímam tento model ako ekvivalent monoblokov, alebo aspoň veľkého dual-mono koncového stupňa. Pri takomto vnímaní tohto obrovského „integráču“ je cena necelých 12 tisíc EUR naozaj veľmi zmysluplná.

LP
Miles Davis (fontana)
Ascenseur pour l’échafaud”
Side II
Diner au motel

Rýchla prenikavá trúbka zapĺňa priestor a podfarbuje ju rytmický kontrabas. Hudba absolútne nestráca dych a taktuje bezchybne a s veľmi príjemným, dalo by sa povedať až „ľudským” prejavom. Páči sa mi, že amplifikácia je presná, silná a dostatočne rýchla a zároveň vôbec nie je sterilná, chladná či nudná. Je to veľmi triezvy, dospelý zvuk, „neprezdobený”, ale maximálne prirodzený. Hegel, ako som už mal možnosť počuť pri nižších modeloch, ani tu neskrýva bas. Môžem dokonca povedať, že má výrazne bohatú basovú zložku. Zároveň je však cítiť, že s výkonom nie je žiaden problém a všetko teda zostáva pod kontrolou, rýchle a dynamické. Nejedná sa o žiaden „nabučaný“ prejav, nie je to zvýraznený bas na úkor presnosti alebo prirodzenosti, to vôbec nie. Všetko hrá tak ako má a podľa mňa sú všetky frekvenčné pásma prirodzene vyvážené.

LP
Talk Talk
The Colour Of Spring
Happiness Is Easy

Separácia nástrojov je super, zvuk má energiu a dôraz. S prehľadom sa dajú počuť všetky najjemnejšie detaily jednotlivých zvukových fragmentov, strún a perkusií. To všetko bez najmenšieho náznaku ostrosti, alebo nepríjemnosti. Zvuky strún sú presné a rýchle, veľmi pekne kontúrované. Vokál má prirodzenú farbu, pre mňa je všetko tak, ako má byť. Hegel H600 hrá vynikajúco, nie je to žiadna „omaľovánka“, iba presnosť, prirodzenosť, výborná separácia a organizácia všetkých zvukov, jemné podanie mikro-detailov, scéna v 3D priestore a veľká sila pod kapotou, ktorá si poradí aj s náročnejšími reprosústavami.

LP
Pink Floyd
Dark side of the moon
Money

Pevná a mohutná dynamika bicích nástrojov a basovej gitary. Opäť skvelý 3D priestor, vokál vystupujúci spomedzi reprosústav až ku mne. Veľmi príjemný a neunavujúci zvuk. Aj v dynamických pasážach a aj pri vyššej hlasitosti nie je poslucháč nútený stišovať zosilňovač. Zvuk sa nerozpadá a všetko šliape ako má.

Záver

Hegel H600 je podľa môjho názoru veľký „sympaťák“, ktorý sa nemusí predvádzať, ale s pokorou a v pokoji brilantne odpracuje svoju úlohu a to aj keď sa jedná o náročné reprosústavy. Jeho zvuk je maximálne prirodzený a vyvážený, napriek tomu poskytuje vťahujúcu zábavu a pôžitok z počúvania perfektným zobrazením priestorovej hudobnej scény vo všetkých rozmeroch a vynikajúcej kresby aj tých najjemnejších detailov. Každý zvukový prvok v hudbe má presne definované svoje miesto v priestore a všetko je ľahko a prehľadne identifikovateľné. Medzi jednotlivými zvukovými fragmentami je čierno-čierna tma, žiaden šum ani zlievajúca sa hmla nežiadúcich dozvukov, alebo interferencií. Výborne zvládnutá amplifikácia.

V druhej časti recenzie, ktorú v krátkom čase zverejníme, sa pozrieme bližšie na CD prehrávač Hegel Viking a jeho vzájomnú spoluprácu so zosilňovačom Hegel H600…

.

Hodnotenie autora:

+ vynikajúci prirodzený a vyvážený zvukový prejav

+ nekompromisný výkon

+ kvalitné spracovanie hardware

+ kvalitný zabudovaný DA prevodník

– nič

.

Vyjadrenie dovozcu:

www.imageaudio.sk

.

Technické parametre:

Výstupný výkon: 2 x 303 W pri 8 ohmoch, Dual Mono

Minimálne zaťaženie: 2 ohmy

Analógové vstupy:

2 x XLR

2 x RCA

Digitálne vstupy:

1 x koaxiálny RCA + 1xBNC S/PDIF – 24/192, DSD64 (DoP), MQA 8x

3 x optický S/PDIF – 24/96, MQA 8x

1 x USB – 32/384, DSD256 (DoP), MQA 8x

1 x Network RJ45 – 24/192, DSD64, MQA 8x

Analógové výstupy:

1x nesymetrický variabilný RCA

1x nesymetrický fixný RCA

Streamovanie: AirPlay, Roon Ready (čaká sa), Tidal Connect, UPnP

Formáty streamovania: MP3, WAV, FLAC, ALAC, AIFF, DSF, DFF, AAC, PCM, MQA, Ogg

Frekvenčná odozva: 5Hz-100kHz

Odstup signálu od šumu: Viac ako 100 dB

Presluchy: menej ako -100 dB

Skreslenie: Menej ako 0,005 % @ 50 W 8 Ohmov 1 kHz

Intermodulácia: menej ako 0,01 % (19 kHz + 20 kHz)

Faktor tlmenia: Viac ako 4000 (hlavný výkonový stupeň)

Rozmery/hmotnosť: 17,1 cm x 43 cm x 44,5 cm (VxŠxH), 22kg

Cena: 11.490 EUR

Foto: Hegel.com, Watt-Audio.sk

Súvisiaci článok