Hegel H600 + Hegel Viking – 2.časť

Po otestovaní za pomoci „analógu“ sme sa vybrali do digitálneho sveta, avšak nie hocijakého. Vyskúšali sme si najnovší CD prehrávač s názvom Viking, uvedený na trh v podstate v rovnakom období ako zosilňovač H600. Výrobca v ňom používa svoj vlastný D/A prevodník so svojou vlastnou technológiou MasterClock. Samotný výrobca uvádza na ich stránke takýto popis:  

“Pohon mechaniky a DAC sú priamo riadené naším jedinečným systémom MasterClock, ktorý zaisťuje medzi nimi dokonalé načasovanie. Použitím kryštálu s veľmi nízkym fázovým šumom a našou patentovanou technológiou SoundEngine – Hegelom navrhnuté diskrétne hodiny vo Viking redukujú jitter na absolútne minimum. CD prehrávač Viking má tiež OLED displej, ktorý je špeciálne vybraný pre jeho nízku hlučnosť, výsledkom čoho je čistejší a detailnejší zvuk. Analógový stupeň vo Vikingu je vyvinutý špeciálne pre tento model. Zahŕňa náš analógový dolno-priepustný filter a technológiu Line Driver, čím zaisťuje plne vyvážené a bezšumové spracovanie signálu až do vášho zosilňovača.”

Výrobca zároveň uvádza, že bol použitý veľmi spoľahlivý slot v mechanike a dobre navrhnutá a pevná konštrukcia celého zariadenia nie je iba záležitosťou dizajnu, ale je tiež zárukou toho, že tento prehrávač vydrží roky v službách svojich užívateľov. CD prehrávač Viking má jeden pár vyvážených XLR výstupov, jeden pár nesymetrických RCA výstupov a jeden BNC digitálny 75 Ohm výstup, vďaka čomu sa ľahko integruje do akéhokoľvek audio systému. Prehrávač má tiež funkciu automatického pohotovostného režimu pre väčšie pohodlie a je dodávaný s pevným hliníkovým diaľkovým ovládačom Hegel RC8, ktorý dokáže ovládať aj všetky ostatné produkty Hegel. Aby bola zachovaná dizajnová línia s ostatnými Hegel komponentami, sú použité okrúhle ovládače, ktoré slúžia ako multi-tlačidlá a v rôznych smeroch majú rôzne funkcie.

Počúvanie

CD
Nils Lofgren
Acoustic  Live
You

Absolútna brilantnosť strún začína okamžite so životodarnou energiou prenikať priestorom. Zvuk je čistučký, úplná bezšumová zóna, dokonale analyticky správny zvukový prejav. Oproti analógu je samozrejme cítiť viac technickejší prejav, avšak stále je to príjemný, prirodzený zvuk, akurát s ešte väčšou čistotou a presnosťou. Rýchlosť reprodukcie je skutočne impozantná, hrany jednotlivých zvukov sú ostré a presne vykrojené. Po doznení tónu nastáva okamžite bezšumová zóna – úplné „mŕtvolné“ ticho. Tým pádom je perfektne odseparovaný každý nástroj a v hudbe je veľká prehľadnosť a bezproblémová identifikácia. Vokál si zachováva maximálnu prirodzenosť, zvuk je vyvážený, neagresívny, nevnucujúci sa. Prekvapuje ma rýchlosť, prenikavosť a priestorovosť strún v nahrávke. Hrá to skrátka výborne.

CD
Gregory Porter
Liquid Spirit
No Love Dying

Pokojný vokál v tejto nahrávke má akúsi príjemnú zamatovosť, pripomína trochu elektrónkový nádych, čo je pre mňa osobne skvelé. Zvukový prejav Vikinga je, ako si na to už pri značke Hegel zvykám, opäť výrazne prirodzený, nedostatky digitálu sú akoby vymazané. Ich technológia D/A prevodníkov má naozaj svojský zvuk, ktorý je skrátka dobrý a nič ma na ňom nevyrušuje. Pritom technicky je zvuk dokonalý, avšak nie sterilný ani chladný a ani nudný.

CD
Gregory Porter
Liquid Spirit
Liquid Spirit

V ďalšej skladbe Liquid Spirit začína od začiatku všetko šliapať ako švajčiarske hodiny, nástroje taktujú, bas má silu a kontrolu, skrátka všetko spolu ladí. Opäť výborná organizovanosť v priestore, jednotlivé zvuky akoby si navzájom neprekážali. Po prechode z gramofónu na Vikinga sa scéna zväčšila do šírky- stereo scéna je rozhodne väčšia – overené na rôznych CD. Hĺbka priestorovej scény je prítomná, ale mám pocit, že na analógu bola výraznejšia. Je možné, že je to spôsobené práve špecifickou metódou masteringu nahrávok na CD nosičoch. Každopádne je to iba drobný postreh, nijako však nemení fakt, že celkový výsledok je jednoznačne výborný. Technická dokonalosť spojená s prirodzenosťou a vyváženosťou, servírovaná s nekompromisným výkonom.

CD
Miles Davis
Kind of Blue
So What

Túto záležitosť počúvam zväčša výhradne z analógu, ale dostalo sa mi do rúk aj CD a tak som si povedal, že to rozhodne treba vyskúšať a preveriť tohoto severana aj týmto titulom. Musím uznať, že rozlíšenie, veľkosť scény a jej celková prehľadnosť sú veľkolepé. Áno, charakter zvuku je oproti vinylu podstatne viac technický a dalo by sa povedať tvrdší, avšak fanúšikov digitálnej domény celková výsledná kvalita rozhodne veľmi poteší.

CD
Rodrigo Y Gabriela
Tamacun

Neuveriteľná rýchlosť, prehľadnosť a čistota. Zvuková smršť, perfektná dynamika, nulový šum, medzi zvukmi je čierno čierna tma – ticho. Bomba!

Záver

Fanúšikov digitálnej domény a CD nosičov Viking rozhodne veľmi poteší. Ponúka totiž naozaj veľa detailov, rozlíšenia a presnosti, popri tom vo zvuku zachováva prirodzenosť a vyváženosť. Sykavky a detaily sú výborne znelé a prenikavé, zároveň majú nádhernú jemnosť. Viking hrá podľa mojich uší naozaj veľmi vyzreto, dospelo, vyvážene a prirodzene. Popri týchto vlastnostiach ešte servíruje vynikajúci „drobno-detail“ a jemnučké zvukové artefakty a medzi nimi absolútne ticho bez šumu. Pokiaľ má nahrávka hĺbku scény, Hegel ju nádherne vyobrazí. Čo viac si priať? Iba sa usadiť a užívať si dlhé hodiny svojej obľúbenej muziky.

Hegel H600 v kombinácií s CD prehrávačom Viking nadobúda rozmer veľmi dospelej High End zostavy, dalo by sa povedať, že výrobca mieril kvalitou zvuku naozaj veľmi vysoko a to za stále rozumnú a hlavne dosiahnuteľnú cenu pre ľudí z našich končín.

.

Hodnotenie autora:

+ brilantné rozlíšenie zvuku

+ absolútne nulový šum

+ prirodzený prejav

-nič

.

Vyjadrenie dovozcu:

www.imageaudio.sk

.

Technické parametre:

Podporované disky: 12 cm Redbook CD

Technológia DA prevodníka: SynchroDAC, MasterClock

Výstup na úrovni linky: 1 nevyvážený pevný (RCA) 1 symetrický pevný (XLR)

Výstupné napätie analógové: 2,5V RMS

Digitálny výstup: 1 BNC skutočných 75 Ohmov

Frekvenčná odozva: 0Hz-22kHz

Skreslenie: menej ako 0,0015 %

Povrchová úprava: čierna

Rozmery/hmotnosť: 9,9 cm x 43 cm x 30,5 cm (VxŠxH), 7,3 kg

Cena: 4.999 EUR

Foto: Hegel.com, Watt-Audio.sk

Súvisiaci článok