Ferrum Wandla – D/A prevodník

Hoci je značka Ferrum veľmi mladá a vznikla iba v roku 2020, jej členovia sú skúsení hráči v danom obore. Jedná sa totiž o dcérsku spoločnosť materskej HEM, sídliacej neďaleko Varšavy, ktorej zamestnanci viac ako dve dekády pracovali na vývoji a výrobe elektroniky pre značku Mytek. Lokalita, v ktorej sa narodil zakladateľ a súčasný CEO Marcin Hamerla, ale aj celá okolitá varšavská oblasť je spájaná s bohatými ložiskami železnej rudy a s tým spojeným priemyslom. Nie je teda žiadnou náhodou odkiaľ sa vzal názov Ferrum. Misia novej značky nie je o nič menšia, ako využiť všetky nadobudnuté vedomosti a skúsenosti a priniesť na trh nové výrobky ktoré dobijú svet.

Prvým počinom z dielne Ferrum bol produkt Hypsos. Jedná sa pokročilý napájací zdroj pre hifi zariadenia, ktorý je malou revolúciou v tejto oblasti a poskytuje moderné softwarové riešenie dokonalej stabilizácie napätia systémom „Sweet Spot Tuning“. Produkt si okamžite získal mnoho priaznivcov a zožal veľký úspech. Spoločnosť pokračovala uvedením slúchadlového zosilňovača OOR, neskôr slúchadlového zosilňovača v kombinácií s audiofilským D/A prevodníkom ERCO a napokon predstavením štvrtého produktu, audiofilského D/A prevodníka Wandla, na ktorý sa bližšie zameriame v tejto recenzii. Samozrejme ako napájací zdroj pre Wandla nemôžeme použiť nič iné ako Ferrum Hypsos.

Ferrum Wandla

Jedná sa o kvalitný D/A prevodník s čipom ESS Sabre ES9038PRO v kombinácii s novým pokročilým konvertorom prúdu na napätie (I/V) od spoločnosti Ferrum, ktorý je podľa výrobcu porovnateľný s rádovo podstatne drahšími zariadeniami. Zabudovaný optimalizovaný čip ARM ponúka najkratšiu možnú signálovú cestu spracovania audio signálu a obsahuje dekodér/renderer MQA a digitálne filtre. Prevodník je osadený digitálnymi vstupmi optimalizovanými výrobcom, má špeciálne naprogramované USB a vyladené koaxiálne a optické porty S/PDIF, ARC (TV) a rozhranie I2S. Zariadenie okrem D/A prevodníka obsahuje taktiež plne vyvážený upravený IC predzosilňovač. Analógové RCA vstupy neprechádzajú cez ADC, ale sú vedené k výstupom v plne analógovej signálovej ceste s analógovým ovládaním hlasitosti, čo umožňuje WANDLA fungovať nielen ako DAC, ale aj ako analógový predzosilňovač.

Hneď na prvý pohľad pôsobí kompaktné zariadenie veľmi kvalitne. Už samotné balenie prezrádza, že si výrobca dal záležať na každom detaile. Aj po dizajnovej stránke ma Ferrum ihneď dostal, presne takto si predstavujem inováciu v hifi priemysle. Moderný dizajn, ktorý však zapasuje aj ku klasickým audio komponentnom a spomedzi mora moderných „čínskych krabičiek“ nie že vytŕča, ale dáva najavo, že s nimi nechce mať vôbec nič spoločné. Štýlový prvok železného povrchu, v ktorom je osadené firemné logo, iba potvrdzuje, že sa spoločnosť zameriava na detaily, čo je rozhodne vítané. Dotykový displej, telo prístroja, ale aj diaľkové ovládanie, všetko je výbornej kvality. Jednotlivé komponenty od výrobcu Ferrum sú vždy rovnakých rozmerov 21.7 x 20.6 x 5 cm a je teda možné ich pekne rozmiestniť vedľa seba pri zachovaní dizajnovej celistvosti.

Ako prvé som prepojil Wandla s Hypsos pomocou proprietárneho kábla FPL – Ferrum Power Link DC. Toto rozhranie obsahuje štyri vodiče, dva pre samotné napájanie a dva pre kontrolnú spätnú väzbu, pomocou ktorej Hypsos dynamicky zabezpečuje stabilné a vyrovnané napätie pre zariadenie Wandla. Nielen že je to veľmi vkusné a pôsobivé riešenie, kvalitné napájanie Hypsos zároveň posunie kvalitu výsledného zvuku o niekoľko priečok vyššie.

DDF – Dynamické digitálne filtrovanie

Wandla má štandardne na výber tri digitálne filtre ESS a ako svetovú novinku dva digitálne filtre, ktoré pre Ferrum vytvoril renomovaný výrobca filtrov Signalyst, známy svojou aplikáciou HQPlayer. Ďalšie filtre budú vydávané po interakcii s používateľmi Wandla. Tí môžu hlasovať pomocou online formulára a odovzdávať tak informácie výrobcovi, ktorý sľubuje zapracovanie získaných poznatkov v ďalších verziách firmware. Je to celkom unikátna možnosť interakcie a iba podčiarkuje výnimočnosť prístupu tejto spoločnosti.

„S Dynamic Digital Filtering, v skratke DDF, výrobca digitálnych filtrov Signalyst, známy svojou aplikáciou HQPlayer, vytvoril filtre výhradne pre Ferrum. Na úvod bude Wandla ponúkať dve špeciálne možnosti filtrovania. Zapojíme sa do našej komunity, aby sme sprístupňovali nové filtre, jeden po druhom. Týmto vytvárame novú komunitu špecialistov na digitálne filtre prostredníctvom interakcie s nami a ich Wandla, pri hľadaní najlepšieho možného zvuku šitého na mieru. To je skutočne jedinečné pre Ferrum, pre kategóriu D/A prevodníkov a pre hifi komunitu všeobecne“.

Marcin Hamerla

Founder and CEO HEM

Zostava

Ferrum Wandla sme testovali na dvoch zostavách. Prvá obsahovala reprosústavy Raidho X1T a Dynaudio Heritage Special, zosilňovače Octave V110 SE a NAD C399. Ďalej prevodník Hifiman EF600, streamer Bluesound Node X a software Roon. Druhá zostava obsahovala reprosústavy Triangle Signature Delta a Dynaudio Confidence 60, monobloky Electrocompaniet AW 800, predzosilňovač Octave HP700SE, Streamer Innuos ZEN Mk3 a Eversolo DMP-A6 v kombinácií so software Roon. Ako D/A prevodník bol použitý Bricasti M1 SE a prepojovacia kabeláž od XLO.

Ferrum Wandla som počúval s napájaním Hypsos a s použitím predvoleného filtra Apodizing filter (HQ Apod.). Nakoľko je voľba filtrov skutočne veľmi subjektívna záležitosť a výber môže súvisieť s jednotlivými súčasťami v použitej zostave, nebudem sa v tejto recenzii popisom jednotlivých filtrov zaoberať. Zaujímal ma celkový zvukový prejav, kvalita a základný charakter tohto prevodníka.

Počúvanie

Ľahkosť a čistota strún v skladbe What a Wonderful World – Friend ‘N Fellow (Tidal) dáva okamžite na známosť že sa ocitáme vo vysokej audio lige. Čistý, svieži zvuk, brilantná separácia nástrojov, absolútne pokojný, ukľudnený prejav. Úvodná “hajtka” v skladbe Sunny – Laura Fygi, Jazz Love (Tidal) je perfektne výrazná a znelá, bez šumu a digitálnych artefaktov. Zvukový element je nádherne čitateľný od jeho začiatku až po úplne doznenie. Zaráža ma ako je zvuk čistučký a prejav živý. Takáto kvalita zvuku je veľmi návyková, pretože všetky frekvenčné pásma sú nesmierne pokojné a hudba sa dá počúvať pri oveľa vyššej hlasitosti bez straty dynamiky aj bez straty komfortu poslucháča. Jednotlivé zložky hudby sú perfektne odseparované a jedná sa skrátka o technickú dokonalosť. Výborne taktujúca rytmika v nahrávke Love Came Here – Lhasa DE Sela (Tidal) ma naozaj baví a počúvanie si skutočne užívam. Tak ako to už býva pri vynikajúcich “dakoch” aj v tomto prípade sa bas spresnil, je kľudnejší a po všetkých stránkach lepší. Akustické problémy miestnosti sa uplatňujú výrazne menej a Wandla prevodník povýšil celú zostavu na nový level. V pesničke Temptation od Diana Krall (Tidal) sú všetky prvky muziky rýchle a presné. Pre niekoho by sa mohol zdať zvuk až nekompromisne technický, ale to je presne práca tohoto zariadenia a nakoľko sa pohybujeme v digitálnom svete, je podľa mňa zvládnutá viac ako výborne.

Tanya od Dexter Gordon, One Flight – remastered 2015 (FLAC), vzduch je čistý a svieži, očaruje ma jemnosť „hajtky“. Trúbky majú razanciu, bas je pekne pritiahnutý a pod kontrolou. Presnosť basovej zložky dáva priestor pre stredové a výškové pásmo. Zvuk je perfektne čistý a skladba je ľahko čitateľná v zmysle rozloženia nástrojov a jednotlivých zvukových prvkov v priestore. Speak To Me od Depeche Mode (Tidal) ma ohromuje akustickým tlakom, brutálnym basom a celkovou atmosférou. Výborná čistota vokálu a akustickej gitary v Baby Can I Hold You od Tracy Chapman (Tidal), svižné rezonovanie strún a tiež dynamické, rýchle a presné údery bicích. „Kopák“, ktorý má naozaj energiu. Paráda!

Skladbu So We Meet Again My Heartache od Melody Gardot nebudem vôbec analyzovať, chcem si ju iba užiť. Je to perfektný, čistý a dokonalý zvuk plný drobných detailov a nuáns, hladkých a citlivých dozvukov jednotlivých tónov nástrojov. Bezbolestné počúvanie bez akéhokoľvek zaváhania, skrátka hrá to super!

Záver

Ferrum Wandla sa stal pre mňa osobne naozajstným prekvapením, jeho dosah však je podstatne globálnejší. Vývojári tohto produktu trafili do čierneho a priniesli prevodník, ktorý podľa môjho názoru zamáva celým odvetvím tejto špecializovanej oblasti. Jeho zvuk je ako horské priezračné jazero, akoby niekto odstránil hmlistý opar a ostali iba čisté tóny hudby prezentujúce sa s pokojom a ľahkosťou. Brilantné! Zvuky majú krásnu jemnú koncovku, ktorá pri iných D/A prevodníkoch úplne zaniká a celkový prejav je veľmi presný a čistý. V cene štyritisíc eur už aj s napájacím zdrojom Hypsos je toto zariadenie neuveriteľne dobré a dovolím si tvrdiť, že mnohí výrobcovia D/A prevodníkov budú mať problém jeho výzvu opätovať. Filozofia spoločnosti Ferrum je premyslená do najmenších detailov a ich výrobky majú seriózny potenciál urobiť naozajstnú pomyselnú „dieru do sveta!“

.

Hodnotenie autora:

+ vynikajúci transparentný a čistý zvuk

+ presnosť a rýchlosť zvukového podania

+ skvelý dizajn zapadne do modernej ale aj vintage/heritage zostavy

+ dômyselné prepojenie s napájacím zdrojom Hypsos

– absencia v mojej zostave

.

Dovozca pre ČR/SR:

www.melodyshop.sk

.

Technické parametre:

WANDLA plne vyvážený D/A prevodník + predzosilňovač

Vlastný plne vyvážený modifikovaný IC predzosilňovač, jemne vyladený pre WANDLA

Špeciálne naprogramované USB a vyladené koaxiálne a optické porty S/PDIF, ARC a I2S, optimalizované pre zvuk

Patentovaný optimalizovaný čip ARM ponúka najkratšiu možnú signálovú cestu, 5 redundantných čipov

Obsahuje dekodér/renderer MQA® a výber digitálneho filtra

Proprietárne filtre Signalyst (dva zahrnuté pri uvedení na trh)

Vlastný 4-pinový Ferrum konektor pre HYPSOS FPL – Ferrum Power Link

Vyvážené XLR a nevyvážené RCA linkové výstupy

Digitálne a analógové ovládanie hlasitosti

EES Sabre ES9038PRO s tromi nastaveniami filtra

Diaľkové ovládanie súčasťou

Cena Wandla: 2.795 EUR

Cena Hypsos: 1.195 EUR

Foto: melodyshop.sk, watt-audio.sk

Súvisiaci článok