Wilson Benesch si vie poriadne dupnúť!

Wilson Benesch A.C.T. 3Zero

Britská spoločnosť založená v roku 1989 v meste Sheffield v South Yorkshire, si od začiatku zakladá na technickom vývoji a inovácii v oblasti vysoko kvalitných audio zariadení a prináša tak na trh už 35 rokov výrobky vytŕčajúce z radu. Začiatky sa spájajú najskôr s výrobou gramofónov a využívaním kompozitných materiálov v kombinácii s karbónovými vláknami, ktorého výsledkom bolo aj úspešné gramofónové rameno A.C.T. (Advanced Composite Technology) One Tonearm. V roku 1994 na Frankfurt High End Show predstavila spoločnosť svoje vôbec prvé reprosústavy A.C.T. One. Absolúnte inovatívny dizajn, použitie materiálov ako karbónové vlákna, alebo kovová ozvučnica, či dôraz na fázovú koherenciu pri návrhu frekvenčných výhybiek dopomohli k fenomenálnemu úspechu tohoto produktu. Epocha Wilson Benesch sa tak začala a pokračuje dodnes. Dôkazom je aj nami otestovaný model A.C.T. 3 Zero.  

Relatívne nízky stĺp vysoký 113 cm s šírkou približne 20 cm okamžite zaujme svojím autentickým vzhľadom a sebavedomým postojom na technologicky vycibrenom podstavci, ktorý ihneď upúta pozornosť. Jemne totiž poodhaľuje umiestnenie špeciálneho isobarického basového reproduktora. Ide o dva basové meniče umiestnené oproti sebe vo vertikálnej osi reprosústav. Meniče hrajú v protifázi a teda ak sa jeden vychyluje do prednej pozície, druhý sa voči nemu vzďaľuje, čím sa teoreticky vyrovnáva tlak vzduchu v medzipriestore medzi membránami oboch meničov.  To má za následok lepšiu linearitu frekvenčnej charakteristiky. Skrátka technologické vychytávky patria ku tejto firme. Predsa len žiadnej inej spoločnosti v tejto brandži sa nepodarilo dostať od britskej vlády grant pre vývoj audio zariadení. Wilson Benesch ho dostal a to práve pre vývoj meničov.

Spodnou časťou sa ale samozrejme nič nekončí, Benesch púta pozornosť aj ďalšími nezvyčajnými prvkami, ako je šikmá karbónová vrchná stena ozvučnice, či detailné výrezy v časti meničov pripomínajúce ornamenty. Nami recenzovaná verzia je v prevedení drevo v kombinácií s karbónovými vláknami. Dojem z vyhotovenia navodzuje pocit výnimočnosti z každého jedného centimetra výrobku a ako celok pôsobia A.T.C. 3Zero luxusne a neobyčajne.

Reprosústavy sú osadené stredotónovým meničom s priemerom 17 cm s označením Tactic 3.0, ktorého zaujimavosťou je pripojenie priamo ku zosilňovaču a teda bez použitia výhybky. Ostatné meniče už sú pripojené s použitím výhybiek prvého a druhého rádu. Výškový menič s priemerom 25 mm má označenie Fibonacci Hybrid Silk-Carbon Tweeter a ako vyplýva z názvu, opäť sa jedná o kombináciu materiálov s použitím uhlíka. Basový menič s priemerom taktiež 17 cm je ešte  dopĺňaný už spomenutým „Isobaric Drive System“ v spodnej časti reprosústav, ktorý pracuje v pásme do 500 Hz.

Kabinet je bohatou kombináciu rôznych materiálov a kompozitov z udržateľných zdrojov. Za zmienku určite stoja oceľové priečniky umiestnené v rôznych častiach ozvučnice, ktoré sú previazané oceľovými závitovými tyčami, tie prinášajú výraznú tuhosť a odolnosť voči tlakovej sile vo vertikálnej osi. Použite tohoto smeru pre basovú zložku je celkovo výhodné pre stabilitu celej ozvučnice reprosústavy. Ľudia od Benescha rozhodne vedia čo robia, nakoniec všetko sa prejaví hneď pri prvých tónoch testovaných skladieb. Pred opisom samotného zvukového prejavu ešte spomeňme že sa jedná o reprosústavy s citlivosťou 89 db, frekvenčnou odozvou od 34 Hz do 30 kHz a s nominálnou impedanciou 6 Ohm a minimálnou impedanciou 4 Ohm.

Ihneď po pár stotinách nakŕmenia týchto predátorov prvými wattmi výkonu mi dáva zvuková scéna jasne najavo, že páni od Benescha sem neprišli „habkať“. Posluchovú miestnosť si s prehľadom podmaňujú nekompromisným, absolútne nezvyčajným, dominantným basovým prejavom, ktorý akoby dupe do podlahy pod reprosústavami, ale popritom zostáva až neuveritelne pokojný, sebaistý a kontrolovaný. Autoritatívny bas je potom zvrchu dopĺňaný sviežim, prehľadným prejavom stredov a výšok. Nenapadá mi vysloviť nič iné ako harmónia kontrastov. A.C.T. 3Zero ukazujú svoju ohromnú silu a energiu, pritom ale zapĺňajú priestor prehľadnou lokalizáciou nástrojov, umiestnením vokálu, vzdušnou a neúnavnou rytmikou perkusií, činelov a mikro elementov zvuku.

Vokál Billie Eilish v songu Your Power je perfektne lokalizovaný a nesie sa priestorom s ľahkosťou a jemnosťou. Tóny strún sú prekreslené s parádnou artikuláciou a nechýba im rýchlosť a presnosť. Basové zložky tónov idú hlboko a hlboko. Čo tomu vytknúť?

Kopák v pesničke Blue Jean Blues od ZZ Top opäť ukazuje dominanciu týchto reprosústav. Bas je tvrdý, úderný a presný, ale nie je úzky. Stále si zachováva mohutnú silu a objem. K tomu sa pridáva zamatový vokál. Tento zvuk sa dá počúvať dlho a neúnavne a čo je najdôležitejšie, je to veľká zábava!

V skladbe Heart od Bo Stief Dream Maschine nám tieto „Benesche“ ukážu svoj talent v predvádzaní mohutnej koncertnej scény, obrovský stage je prítomný s nami v miestnosti. Sila, energia a jemnosť zároveň, taký je môj dojem. Je to zážitok! Vlastnosť ktorú by som rád zdôraznil, je originalita v použití materiálov a technológií, tá sa nádherne odzrkadľuje vo zvukovom prejave týchto reprosústav. Znejú totiž inak ako všetko ostatné čo som doposial počul. Pre mňa osobne je celkový rámec obsiahnutý vo vývoji a vyhotovení tohoto produktu niečo ako definícia pojmu „state of the art“. Bas je veľký, mohutný, dominantný a pritom presný a pod kontrolou. Stredy a výšky sú rýchle a pritom jemné a neunavujúce. Veľkosť scény a umiestnenie nástrojov v priestore sú výborné a som presvedčený že nejednému poslucháčovi vyčarujú úsmev na tvári. Ak má niekto rád veľký koncertný zvuk s poriadnou dávkou energie, ale zároveň si potrpí na presnosti, kontrole a  špičkovom prednese detailov aj najjemnejších fragmentov zvuku bez unavujúceho efektu, tak táto kombinácia sa podarila dosiahnuť práve pri tomto produkte z dielne Wilson Benesch.

Nedá mi nenapísať niekoľko stručných, ale za to veľmi opisných slov, vyjadrujúcich môj dôjem zo zvuku týchto reprosústav. Dominancia, údernosť, veľkosť, harmónia kontrastov, spojenie sily, tvrdosti a energie s prehľadnou ľahkosťou a jemnosťou.

Priznávam, že slová a vety ktorými popisujem Wilson Benesch A.C.T. 3Zero môžu znieť až príliš oslavne a nekriticky, avšak mňa tieto reprosústavy skutočne ohromili svojou výraznou odlišnosťou a originaitou, či už sa jedná o vzhľad, alebo zvuk. Zákazník dostáva spolu s reprosústavami aj kus remesla s históriou, snahou a vedeckým vývojom zároveň. To všetko v perfektne vyzerajúcom šate, ktorý síce nemusí zapadnúť do každého interiéru, ale o to sa tu predsa vôbec nejedná. Na záver by som dodal iba jediné, pokiaľ máte možnosť si tieto reprosústavy vypočuť, neváhajte!

.

Hodnotenie autora:

+ nekompromisný autoritatívny bas

+ vynikajúca priestorová scéna

+ neunavujúce podanie detailov

+ použitie materiálov a spracovanie

– nič

.

Vyjadrenie dovozcu:

www.dreamaudio.eu

.

Technické parametre:

Konštrukcia: 4 pásma

Použité meniče: 

1 x stredotónový 170mm(7″) Wilson Benesch Tactic 3.0

1 x výškový 25mm (1”) Wilson Benesch Fibonacci Hybrid Silk-Carbon Tweeter

1 x stredobasový 170mm(7″) Wilson Benesch Tactic 3.0

2 x (Isobaric Drive System) 1170mm (7”) Wilson Benesch Tactic in Clamshell Formation

Frekvenčný rozsah: 34 Hz – 30 kHz (+-3dB)

Impedancia: 6 ohm

Citlivosť: 89 dB (2.83V/ 1m)

Výhybka: 3 pásma, 500 Hz, — Hz, 5000 Hz, stredotónový menič je napriamo pripojený ku zosilňovaču bez výhybky

Prevedenie povrchovej úpravy:   

– Štandardná povrchová úprava: Texturovaná čierna
– Prémiová povrchová úprava prírodného dreva
– Prémiové farebné lakované povrchové úpravy
– Prémiová karbónová povrchová úprava P1

– Prémiová povrchová úprava na mieru podľa požiadaviek klienta
                                            

Rozmery (v x š x h): 1132 x 194 x 374mm (najširší rozmer podstavca 276 mm)

Hmotnosť: 48 kg

Cena: 41.000 – 45.600 EUR

.

Zdroj obrázkov: wilson-benesch.com, watt audio

Súvisiaci článok